InterMat Wrestling – 2022 Women’s Nationals Results

U20 National Champion Adriana Dorado-Marin (Photo/Tony Rotundo; WrestlersAreWarriors.com)

U23 Nationals

50 kg

Championship – Nyla Valencia (Bulldog WC) over Nina Pham (Texas WC) 19-8, 10-0

Third Place – Emily Shilson over Danielle Garcia Fall 2:08

Fifth Place – Alex Szkotnicki over Dianna Holmes 13-4

Seventh Place – Jasmine Howard over Kaelani Shufeldt 5-0

53 kg

Championship – Felicity Taylor (TMWC) over Samara Chavez (Team Tornado WC) Fall 1:07, 10-0

Third Place – Chloe Ayers over Avery Ashley 8-8

Fifth Place – Angela Lorusso over Itzel Medina-Valdez Fall 5:37

Seventh Place – Angela De La Cruz over Katherine Heath 16-14

55 kg

Championship – Alisha Howk (Sunkist Kids) over Alana Vivas (Menlo WC) 6-2, 7-0

Third Place – Torieonna Buchanan over Trinity Howard 18-8

Fifth Place – Nia Perez over Julian Yates 11-8

Seventh Place – Annathena Pontillo over Ariana Jones 12-2

57 kg

Championship – Nichole Moore (Kansas) over Sara Sterner (Morro Bay Wrestling) 12-2, 10-0

Third Place – Melanie Mendoza over Charlotte Kouyoumtjian Fall 4:04

Fifth Place – Ashley Whetzel over Jerzie Estrada Fall 1:01

Seventh Place – Elvie Villa over Josie Davis 12-2

59 kg

Championship – Brenda Reyna (Army WCAP) over Niya Gaines (Cardinal WC) 12-2, 11-0

Third Place – Lexie Basham over Lana Perez Fall 1:33

Fifth Place – Montana Delawder over Alexandra Baudhuin Fall 3:48

Seventh Place – Hailey Corona over Marissa Riojas 10-0

62 kg

Championship – Macey Kilty (Sunkist Kids) over Zoe Nowicki (Bulldog WC) Fall, Injury Default

Third Place – Alex Liles over Madyson Gray 12-5

Fifth Place – Louisa Schwab over Ellyana Kuzma 10-0

Seventh Place – Sierra Brown Ton over Emmily Patneaud Medical Forfeit

65 kg

Championship – Ashlynn Ortega (Team Tornado WC) over Emma Walker (Tennessee) Fall, 2-0, 3-1

Third Place – Maya Letona over Viktorya Torres 10-0

Fifth Place – Salome Walker over Grace Stem Fall 1:02

Seventh Place – Hailey Chapman over Jamilah McBryde 11-0

68 kg

Championship – Ana Luciano (Team Tornado WC) over Lydia Krauss (Simmons Academy of Wrestling) Fall, 10-0

Third Place – Kaylynn Albrecht over Dalia Garibay 15-4

Fifth Place – Aspen Barber over Sarina Bertram InjDef

Seventh Place – Tiyahna Askew over Leah Brown Fall 1:30

72 kg

Championship – Amit Elor (TMWC) over Marlynne Deede (Twin Cities RTC) Fall, Fall

Third Place – Kenya-Lee Sloan over Latifah McBryde Fall 2:32

Fifth Place – Malea Palahniuk over Alicia Pieper 10

Seventh Place – Leila Martin over Jessica Kemgne 10-7

76 kg

Championship – Yelena Makoyed (TMWC) over Ashley Lekas ​​(Texas Pride WC) Fall, Fall

Third Place – Joye Levendusky over Tristan Kelly InjDef

Fifth Place – Brooklyn Hays over Bailey Dennis Fall 1:50

Seventh Place – Tabitha Breitrick over Nikita Dhaliwal Fall 4:08

U20 Nationals

50 kg

Championship – Audrey Jimenez (Sunkist Kids) over Sage Mortimer (TMWC) 11-0, 7-2

Third Place – Nyla Valencia over Samara Chavez 10-0

Fifth Place – Brianna Gonzalez over Julianne Moccia 15-4

Seventh Place – Sydney Petzinger over Alex Szkotnicki 12-2

53 kg

Championship – Katie Gomez (California) over Estrella Dorado-Marin (Army WCAP) 12-1, 10-0

Third Place – Hannah Hall/Juliana Diaz; No contest

Fifth Place – Kendra Ryan over Alexis Montes Injury Default

Seventh Place – Fernanda Lopez over Belle Foard 8-4

55 kg

Championship – Adriana Dorado Martin (Army WCAP) over Amani Jones (Cardinal WC) 15-2, 10-5

Third Place – Melanie Mendoza over Haley Vann 8-4

Fifth Place – Torieonna Buchanan over Carissa Qureshi Fall :30

Seventh Place – Khaleah Kirk over Angelina Doral 10-0

57 kg

Championship – Sophia Macaluso (New York) over Claire DiCugno (Colorado Mesa WC) 8-3, 9-2

Third Place – Carolina Moreno over Jennifer Soto 10-2

Fifth Place – Sarah Savidge over Joanna Vanderwood 9-4

Seventh Place – Ngao Shoua Whitethorn over Anna Krejsa Fall 4:04

59 kg

Championship – Savannah Cosme (Sunkist Kids) over Nanea Estrella (Hawaii) Fall, 7-1

Third Place – Ella Schmit over Mia Macaluso Fall :54

Fifth Place – Jaclyn Dehney over Piper Cadden 7-2

Seventh Place – Lana Perez over Anya Knappenberger InjDef

62 kg

Championship – Adaugo Nwachukwu (Swamp Monsters WC) over Skylar Hattendorf (New Hampshire) 11-16, 11-1, 10-0

Third Place – Janida Garcia over Skye Realin 10-5

Fifth Place – Yele Adcock over Paige Wehremeister 10-7

Seventh Place – Emmily Patneaud over Addison Messerly MedFFT

65 kg

Championship – Reese Larramendy over Elleni Johnson 10-0, 10-0

Third Place – Maddie Kubicki over Maya Letona Fall 1:06

Fifth Place – Chloe Ogden over Isabella Mir 12-2

Seventh Place – Emma Walker over Isabella Amaro 13-0

68 kg

Championship – Destiny Rodriguez (All Phase WC) over Tiera Jimerson (Cardinal WC) 9-3, 3-9, 15-11

Third Place – Clarissa Agostini over Aubrey Yauger Fall 5:03

Fifth Place – Sarina Bertram over Celina Cooke 10-0

Seventh Place – Lydia Krauss over Kaylee Anderson 1:16

72 kg

Championship – Amit Elor (TMWC) over Latifah McBryde (Bulls WC) 12-2, 11-0

Third Place – Haley Ward over Alicia Pieper Fall :54

Fifth Place – Shannon Working over Kayley Rada Fall :44

Seventh Place – Jessica Kemgne over Autumn Perez 1:06

76 kg

Championship – Tristan Kelly (Army WCAP) over Rose Cassioppi (Hoonegah WC)

Third Place – Brooklyn Hays over Alivia White 12-9

Fifth Place – Emma Carter over Lily El-Masri Fall 4:27

Seventh Place – Grace Doering over Fiona McConnell 5-4

U17 Nationals

40 kg Championship – Megan Valdez (California) over Annalise Maralit (Misfit Girls) 14-12, 10-0

43 kg Championship – Erica Pastoriza (Wyoming Seminary WC) over Katey Valdez (Betterman Elite) 6-4, 4-3

46 kg Championship – Gabriella Gomez (Illinois) over Valarie Solorio (Florida) 8-3, 4-1

49 kg Championship – Audrey Jimenez (Sunkist Kids) over Ava Ward (Sunkist Kids) 6-0, 4-0

53 kg Championship – Elena Ivaldi (MatTime) over Persaeus Gomez (Pomona Elite) 5-2, Fall

57 kg Championship – Shelby Moore (Takedown Express WC) over Skylar Little Soldier (Hastings WC) 11-0, 5-0

61 kg Championship – Valerie Hamilton (Illinois) over Marissa Rumsey (Team Pennsylvania) Fall, Fall

65 kg Championship – Lizzie Shunn (Champions WC) over Sydney Perry (Illinois) 7-2, 10-0

69 kg Championship – Jasmine Robinson (Best Trained) over Mishell Rebisch (Michigan Revolution WC) 8-3 Fall

73 kg Championship – Amarisa Manuel (Michigan Revolution WC) over Piper Fowler (Higher Calling WC) 11-1, Fall

Leave a Comment